2007 Great Mid-Winter Half  Marathon – Kawerau 1/7/07
Place Time Bib # First
Name
Surname Town/City Grade
Grade
Placing
Race Pace Gender
1 1:13:22.0 33 Ross McIntyre TAUPO Masters 35 1/10 3:29/K Male
2 1:16:51.0 48 Daniel Jones WHAKATANE Under 20 1/9 3:39/K Male
3 1:18:35.0 108 BRUCE EDWARDS ROTORUA Masters 45 1/26 3:43/K Male
4 1:18:51.0 119 DAVE CRONSHAW ROTORUA Masters 45 2/26 3:44/K Male
5 1:19:31.0 64 Colin Stringfellow WHAKATANE Masters 45 3/26 3:46/K Male
6 1:23:18.0 106 Hamish Worboys ROTORUA Open 1/9 3:57/K Male
7 1:23:34.0 118 Andrew Stanley TAURANGA Masters 45 4/26 3:58/K Male
8 1:26:01.0 104 William Doney WHAKATANE Open 2/9 4:05/K Male
9 1:26:18.0 31 Michael Eggleton OPOTIKI Under 20 2/9 4:05/K Male
10 1:26:29.0 90 SAM Clark WHAKATANE Under 20 3/9 4:06/K Male
11 1:26:36.0 97 Sarah Morgan MATAMATA Open 1/15 4:06/K Female
12 1:27:09.0 67 Philippa Durkin TAURANGA Open 2/15 4:08/K Female
13 1:27:31.0 95 DAVID HANNAN KAWERAU Open 3/9 4:09/K Male
14 1:28:57.0 9 Greg Hadley MANGAKINO Masters 45 5/26 4:13/K Male
15 1:29:36.0 79 Cormac Peirse ROTORUA Masters 35 2/10 4:15/K Male
16 1:30:33.0 94 DAVID MILNE WHAKATANE Open 4/9 4:17/K Male
17 1:30:51.0 92 Jim Houston Opotiki Masters 35 3/10 4:18/K Male
18 1:31:40.5 3 Karen Hanlen WHAKATANE Open 3/15 4:21/K Female
19 1:31:45.0 66 Megan Edhouse WHAKATANE Masters 35 1/12 4:21/K Female
20 1:33:35.2 69 James Crosswell OPOTIKI Masters  55 1/13 4:26/K Male
21 1:34:18.1 46 Steve Lawson ROTORUA Masters 35 4/10 4:28/K Male
22 1:34:31.4 120 ROD STEPHENSON WHAKATANE Masters 35 5/10 4:29/K Male
23 1:35:20.1 87 Tom Dennis KAWERAU Masters 45 6/26 4:31/K Male
24 1:35:53.2 8 Ross Steele TAURANGA Masters 45 7/26 4:33/K Male
25 1:36:55.0 96 Deanne Hannan KAWERAU Masters 35 2/12 4:36/K Female
26 1:36:56.6 16 Kerry Flintoff TE AWAMUTU Masters 45 8/26 4:36/K Male
27 1:36:57.2 103 William Doney WHAKATANE Masters 45 9/26 4:36/K Male
28 1:36:57.9 20 Gary Hooker MT MAUNGANUI Masters  55 2/13 4:36/K Male
29 1:37:35.6 47 Hayley Jones WHAKATANE Under 20 1/6 4:37/K Female
30 1:38:11.2 109 MAC KEENE RAGLAN Masters 45 10/26 4:39/K Male
31 1:38:34.7 102 STU WITCHELL WHAKATANE Masters  55 3/13 4:40/K Male
32 1:38:43.8 114 Hannah Barker WHAKATANE Under 20 2/6 4:41/K Female
33 1:39:01.1 61 Manuel Pedreschi OHOPE Open 5/9 4:42/K Male
34 1:39:17.5 39 Bronwyn Rofe OPOTIKI Masters 35 3/12 4:42/K Female
35 1:39:36.1 23 Debbie Clark TAURANGA Masters 45 1/7 4:43/K Female
36 1:39:48.7 73 Te Kepa Walker Under 20 4/9 4:44/K Male
37 1:39:52.7 105 Rick Leach PAPAMOA Masters 35 6/10 4:44/K Male
38 1:41:00.0 63 Norman Anderson OPOTIKI Masters 45 11/26 4:47/K Male
39 1:41:04.1 17 Richard Mallinson ROTORUA Masters 45 12/26 4:47/K Male
40 1:41:20.4 84 Rex Wilson OHOPE Masters 45 13/26 4:48/K Male
41 1:41:43.0 123 Dave Whitehead TAURANGA Masters 45 14/26 4:49/K Male
42 1:41:57.3 113 Sonne Hill ROTORUA Open 4/15 4:50/K Female
43 1:42:01.8 40 Andrew Wharton WHAKATANE Open 6/9 4:50/K Male
44 1:42:08.9 93 Lynne Peirse ROTORUA Masters 35 4/12 4:50/K Female
45 1:42:42.4 83 Deirdre Lacki TE PUKE Masters 35 5/12 4:52/K Female
46 1:43:11.2 91 Cindy Taylor TE PUKE Masters 45 2/7 4:53/K Female
47 1:43:21.3 112 Time Brew GISBORNE Under 20 5/9 4:54/K Male
48 1:43:41.7 11 Mark Hoffet MATATA Masters 45 15/26 4:55/K Male
49 1:43:44.3 85 Gary McMillan WHAKATANE Masters 35 7/10 4:55/K Male
50 1:43:55.2 110 Vicky Collins HAMILTON Open 5/15 4:55/K Female
51 1:44:09.7 14 James Tyson TAURANGA Masters  55 4/13 4:56/K Male
52 1:44:33.6 42 Jonathan Freeman OHOPE Open 7/9 4:57/K Male
53 1:44:43.6 72 Raana Tangaere Under 20 6/9 4:58/K Male
54 1:44:45.6 68 Sue Waru WAIMANA Masters  55 1/5 4:58/K Female
55 1:44:51.3 107 Alec Iskey ROTORUA Masters 45 16/26 4:58/K Male
56 1:45:00.9 10 Peter Hills TE PUKE Masters  55 5/13 4:59/K Male
57 1:45:12.2 18 Jenni Olggs ROTORUA Masters 35 6/12 4:59/K Female
58 1:45:21.1 6 Cherie Jaques TE AWAMUTU Open 6/15 5:00/K Female
59 1:46:32.6 22 Hugh Clark TAURANGA Masters 45 17/26 5:03/K Male
60 1:46:37.4 54 Gerard Van de ven NAPIER Masters 45 18/26 5:03/K Male
61 1:47:18.9 45 Peter Wright KAWERAU Masters 45 19/26 5:05/K Male
62 1:47:21.6 115 Ian Geary NAPIER Open 8/9 5:05/K Male
63 1:47:36.2 28 Marion Roberts ROTORUA Masters 45 3/7 5:06/K Female
64 1:47:55.8 111 Angela Stephens HAMILTON Open 7/15 5:07/K Female
65 1:48:37.7 127 Becky Wilson OHOPE Open 8/15 5:09/K Female
66 1:48:38.9 81 Mary Wilding TIRAU Open 9/15 5:09/K Female
67 1:49:23.1 98 Maree Dawson MATAMATA Open 10/15 5:11/K Female
68 1:49:50.2 26 Ian Martin WHAKATANE Masters 45 20/26 5:12/K Male
69 1:49:55.8 117 Cameron Oldfieled TAURANGA Under 20 7/9 5:13/K Male
70 1:50:04.7 82 Neil Reed MATAMATA Masters 45 21/26 5:13/K Male
71 1:50:22.1 71 Hoani Kirikino Under 20 8/9 5:14/K Male
72 1:50:32.5 59 Cati Pearson ROTORUA Under 20 3/6 5:14/K Female
73 1:51:53.7 116 Many Jane Durkin NAPIER Masters 35 7/12 5:18/K Female
74 1:52:49.2 21 David Hamilton AUCKLAND Masters  55 6/13 5:21/K Male
75 1:52:53.5 121 Fiona Kemp GISBORNE Masters 35 8/12 5:21/K Female
76 1:54:12.5 30 Colin Eggleton OPOTIKI Masters 35 8/10 5:25/K Male
77 1:54:17.2 128 Sue Clark WHAKATANE Open 11/15 5:25/K Female
78 1:55:02.5 37 Kim Hegarty WHAKATANE Open 12/15 5:27/K Female
79 1:55:35.2 55 Elly Goves NAPIER Masters 45 4/7 5:29/K Female
80 1:56:10.2 1 Dene Peter Biddlecombe WHAKATANE Masters 45 22/26 5:30/K Male
81 1:56:34.5 60 Charlotte Pearson ROTORUA Under 20 4/6 5:31/K Female
82 1:56:54.5 125 Andrew Rodwell OHOPE Masters 45 23/26 5:32/K Male
83 1:57:05.4 29 Margaret Verboom WAIMANA Masters 45 5/7 5:33/K Female
84 1:57:35.0 53 Phillip Donnell TAURANGA Masters  55 7/13 5:34/K Male
85 1:58:31.0 49 Laura Madritsch OHOPE Open 13/15 5:37/K Female
86 1:58:39.0 51 Lana Spittle TE PUKE Open 14/15 5:37/K Female
87 1:58:51.0 19 Brian Riggir TAURANGA Masters 45 24/26 5:38/K Male
88 1:58:57.0 124 Kevin Leech WHAKATANE Masters 45 25/26 5:38/K Male
89 1:59:02.0 25 Vivienne Greene NAPIER Masters 35 9/12 5:38/K Female
90 1:59:26.0 58 Dianne Bulled WHAKATANE Masters 35 10/12 5:40/K Female
91 2:00:25.0 24 Dave Parry ROTORUA Masters  55 8/13 5:42/K Male
92 2:00:26.0 80 Graham Slater ROTORUA Masters 35 9/10 5:42/K Male
93 2:01:15.0 89 Chris Bishop OHOPE Masters  55 9/13 5:45/K Male
94 2:02:21.2 76 William Ngarimu Masters 45 26/26 5:48/K Male
95 2:02:58.4 27 Peter Bloore ROTORUA Masters  55 10/13 5:50/K Male
96 2:04:37.5 122 Lance Gray KAWERAU Masters 35 10/10 5:54/K Male
97 2:05:30.6 100 ANN JONES WHAKATANE Masters  55 2/5 5:57/K Female
98 2:05:49.9 65 Tony Aplin OPOTIKI Masters  55 11/13 5:58/K Male
99 2:06:17.8 62 Glenis Anderson OPOTIKI Masters 45 6/7 5:59/K Female
100 2:08:02.7 32 Andrew Eggleton OPOTIKI Under 20 9/9 6:04/K Male
101 2:10:34.9 99 Terry Rose ROTORUA Masters  55 12/13 6:11/K Male
102 2:13:21.7 52 Graham Cameron TAURANGA Open 9/9 6:19/K Male
103 2:14:07.5 12 Jenny Brady MORRINSVILLE Masters 45 7/7 6:21/K Female
104 2:14:52.5 77 Jeni Leggat GISBORNE Masters 35 11/12 6:24/K Female
105 2:20:18.7 101 RON JONES WHAKATANE Masters  55 13/13 6:39/K Male
106 2:24:01.6 74 Cherie Mangu Under 20 5/6 6:50/K Female
107 2:29:00.3 88 SHIRLEY HICKSON MATAMATA Masters  55 3/5 7:04/K Female
108 2:29:41.5 38 Helen Creagh WHAKATANE Open 15/15 7:06/K Female
109 2:44:20.0 75 Vicki-Lee Tamati Under 20 6/6 7:47/K Female
110 2:45:53.4 36 Sylvia Bonne KAWERAU Masters 35 12/12 7:52/K Female
111 2:47:33.0 34 Irene Irwin KAWERAU Masters  55 4/5 7:56/K Female
112 2:47:33.0 35 Cynthia Malone GISBOURNE Masters  55 5/5 7:56/K Female